MOTORKÁRI SÚĽOV

Spoločné jazdy

Každý vodič je zodpovedný za svoje vozidlo aj za svoju jazdu.
Na jazde sa môžu zúčastniť len vozidlá ktoré spĺňajú predpisy stanovené pre prevádzku na cestných komunikáciách.
Jazdec (vodič) musí mať príslušné vodičské oprávnenie.
Každý jazdec je povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky.
Pri spoločnej jazde treba dbať na zvýšenú opatrnosť a dodržiavať bezpečné rozostupy.
Ak jazdíme v 2 radoch je potrebné dodržiavať šachovnicové rozostupy aby sa motocykel z jedného radu vedel bezpečne preradiť medzi dva motocykle vo vedľajšom rade – napríklad pri obchádzaní prekážky.

Veľkosť medzery závisí od rýchlosti jazdy. Príliš malé rozostupy sú nebezpečné pre jazdcov v kolóne - nemalo by sa stať že núdzovým preradením pri obchádzaní prekážky spomalí (obmedzí alebo dokonca ohrozí) jazdca v druhom rade. Príliš veľké rozostupy sú zlé pretože sa medzi kolónu môže zaradiť auto – napríklad z vedľajšej cesty.
Dajte pozor aj na mŕtve uhly, keď idete vedľa zadného kolesa inej motorky, nemusí vás vidieť ani v zrkadle ani vedľa seba a ak sa bude potrebovať preradiť zbadá vás neskoro.

Jazdci v reflexných vestách ktorí „riadia kolónu“ nefungujú ako dopravná polícia, ale sú tam hlavne kvôli bezpečnosti - aby ostatní jazdci ľahšie videli kde naša kolóna spomaľuje a odbočuje, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky aby našu kolónu aj jej smer skôr zbadali a mohli sa tiež prispôsobiť.
Štandardne sa v kolóne jazdci nepredbiehajú ale idú na tej pozícii ako začali, výnimkou sú títo jazdci v reflexných vestách ktorí sa po zabezpečení prejazdu križovatkou potrebujú znova dostať dopredu – aj nato sú tie šachovnicové medzery v kolóne aby sa ostatní jazdci mali kam vyhnúť.

Pri spoločnej jazde zároveň rešpektujeme aj ostatných účastníkov cestnej premávky – nejazdíme na uzavretých cestách ale v bežnej premávke.

A nezabudnúť na naše motto:

MY NEPRETEKÁME, MY SA VOZÍME